<br>


 

Koleżanki i Koledzy Samorządowcy!


Inspiracją powołania Związku Samorządów Polskich, była łącząca jego założycieli świadomość wspólnych wartości chrześcijańskich, wyrażająca się przywiązaniem do polskiej tradycji samorządności demokratycznej oraz chęć wspólnego dążenia do budowy silnego polskiego społeczeństwa, które będzie potrafiło zadbać o przyszłość swoich małych samorządowych ojczyzn.

Prezes Związku Samorządów Polskich
Adam Ciszkowski

Celem ZSP jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz obrona wspólnych interesów podmiotów będących członkami stowarzyszenia, w szczególności poprzez: inicjowanie, propagowanie i realizację wspólnych przedsięwzięć służących rozwojowi współpracy samorządów. Celem naszych działań jest również własne doskonalenie i zadbanie o stały rozwój obecnych samorządowców różnego szczebla, oraz dbałość o rodzinę, tradycję, historię lokalną i narodową tożsamość. Chcemy ponadto inicjować korzystne dla samorządów zmiany w polskim prawie.



W ostatnich latach wyraźnie zmieniły się uwarunkowania rozwoju społeczności lokalnych, co jest związane z ogromnym postępem technologicznym, naukowym oraz integracją europejską.

Odchodzi się od planowania rozwoju w rozumieniu jednostkowym – miasta, wsi, powiatu czy województwa. Mówi się o obszarach funkcjonalnych obejmujących tereny niezamykające się w granicach administracyjnych.

Nowoczesne zarządzanie wymaga partnerskiej współpracy na poziomie horyzontalnym (pomiędzy gminami) oraz wertykalnym (pomiędzy gminą, powiatem, województwem). Obowiązujące obecnie w Polsce przepisy mocno ograniczają współpracę JST na różnych poziomach, a dotychczasowe korporacje samorządowe łączą JST jedynie o zbliżonym charakterze.

Szczególnie ważne dla ZSP są dwa elementy prowadzenia polityki rozwoju terytorialnego:
– Koncentracja różnych działań podejmowanych przez poszczególne podmioty – rząd, samorząd,
podmioty gospodarcze i partnerów społecznych – wokół wyznaczonych celów strategicznych.
– Zaangażowanie i szeroko zakrojone współdziałanie pomiędzy podmiotami publicznymi, prywatnymi, organizacjami pozarządowymi, sektorem nauki i społeczeństwem obywatelskim na różnych etapach planowania i realizacji działań rozwojowych.
Związek Samorządów Polskich ma zadanie reprezentować JST wszystkich szczebli, co w sposób naturalny odzwierciedla obecny kierunek rozwoju samorządności. Stowarzyszenie kładzie jeszcze większy nacisk na współpracę, dobro wspólne oraz mieszkańca, który przecież jednocześnie jest członkiem samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.
Mając na uwadze zbliżone cele statutowe wszystkich szczebli samorządu, ZSP deklaruje wolę współpracy ze wszystkimi podmiotami, którym przyświeca chęć działania na rzecz lokalnych społeczności i dalsze dążenie do szeroko rozumianego rozwoju. Jako przedstawiciele środowisk
samorządowych chcemy wspólnie wspierać dobre zmiany zachodzące w Polsce.

Drodzy Samorządowcy, zachęcamy do przystąpienia w szeregi naszego stowarzyszenia!

Z wyrazami szacunku

Prezes Związku Samorządów Polskich
Adam Ciszkowski

Członkostwo wiąże się również z obowiązkiem uiszczania składek członkowskich, które w przypadku Związku Samorządów Polskich są liczone od liczby mieszkańców wg. stanu na 30 czerwca roku poprzedzającego rok wpłaty składki członkowskiej na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego i wynoszą odpowiednio:

  • samorządy gminne – 0,10zł od mieszkańca (minimalna wysokość składki członkowskiej wynosi 1 000 zł),
  • samorządy powiatowe – 0,10zł od mieszkańca (minimalna wysokość składki członkowskiej wynosi 5 000 zł),
  • samorządy wojewódzkie – 0,03zł od mieszkańca (minimalna wysokość składki członkowskiej wynosi 50 000 zł).

Zapraszamy do współpracy.

Skip to content