Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

Określenie walorów turystycznych

Staraniem ludzi wrażliwych na piękno ojczystego krajobrazu utworzono w dolnym biegu rzeki Nadbużański Park Krajobrazowy, w granicach, którego znajduje się -  oprócz 85 km. odcinka Bugu - fragment dolnej Narwi i Liwca oraz duże obszary leśne Puszczy Białej, Borów Łochowskich i Lasów Ceranowskich. 

W granicach parku położonych jest 28 gmin wiejskich i 4 miasta. Jest to jeden z największych parków krajobrazowych w Polsce, a w Europie jako jedyny fenomen przyrodniczy pod względem łąk nadbużańskich z pięknym krajobrazem i niepowtarzalną florą i fauną - teren ,,Zielonych Płuc'' Polski. Częściowo tereny te zajmuje gmina Łochów, która ze względu na atrakcyjne położenie cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Gmina Łochów to nie tylko naturalny krajobraz, ale także ekologiczne i czyste środowisko. 
To malowniczo położone małe i spokojne wsie wśród pól, lasów i łąk, w które wkomponowane jest 2000 indywidualnych domków letniskowych stanowiące bazę dla wypoczynku tysięcy ludzi.

Agroturystyka stworzyła tu bardzo duże szanse rozwoju, a turystom możliwość dobrego wypoczynku w tym pięknym zakątku kraju. Gościnni mieszkańcy proponują przyjezdnym gościom pobyt w swoich domach, skorzystanie ze znakomitej kuchni podlaskiej, poznanie życia codziennego wsi, zwyczajów, kultury, możliwości czynnego wypoczynku w ciszy i spokoju w wolnej od zanieczyszczeń przyrodzie.

Poza atrakcjami oferowanymi wyłącznie przez gospodarzy istnieją także ogólno-wiejskie imprezy, takie jak na przykład dyskoteki w remizie, spotkania przy ognisku nad Liwcem, gry i zabawy konkursowe, organizowane kółka zainteresowań 
(np.: Koło Gospodyń Wiejskich). Istnieją również ścieżki turystyczne piesze i rowerowe penetrujące najbardziej malownicze zakątku Lasów Łochowskich i Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Najciekawszą z pewnością atrakcją w gminie Łochów jest jedyne w Europie muzeum gwizdka w Gwizdałach, które zdobywa coraz większe zainteresowanie turystów, mediów (WOT), i prasy (Gazeta Wyborcza, Weekend, 5 listopada 1999 r.).