Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

Poprawa jakości środowiska miejskiego oraz mobilności mieszkańców poprzez budowę węzła przesiadkowego w Łochowie

Poprawa jakości środowiska miejskiego oraz mobilności mieszkańców poprzez budowę węzła przesiadkowego w Łochowie - poprawa funkcjonalności ruchu pieszego i rowerowego poprzez budowę zintegrowanego systemu monitorowania i zarządzania ruchem - zadanie realizowane przez Gminę Łochów ze środków Unii Europejskiej. Partnerem projektu były Koleje Mazowieckie- KM Sp. z o.o.

 

Całkowita wartość projektu - 4 728 247,53 PLN

Źródła finansowania łącznie: 3 540 775,97 PLN

  • Środki UE - 3 182 719,97 PLN
  • Budżet Państwa - 358 056,00 PLN Środki własne gminy - 1 187 471,56 PLN

Przedmiotem projektu pn. „Poprawa jakości środowiska miejskiego oraz mobilności mieszkańców poprzez budowę węzła przesiadkowego w Łochowie" była budowa parkingu typu „Parkuj i Jedź" (P+R) wraz z niezbędną infrastrukturą, w tym elementami systemu ITS, budowa ścieżki rowerowej pełniącej funkcję komunikacyjną oraz budowa zatoki autobusowej.

Inwestycja w znaczący sposób poprawia mobilność mieszkańców m.in. poprzez następujące aspekty:

  • Utworzenie węzła przesiadkowego o łącznej liczbie miejsc parkingowych 186 integrującego środki komunikacji zbiorowej (pociąg, autobus) oraz indywidualnej (samochód, rower) w skład którego wchodzi;
  •  Budowa zatoki autobusowej i zagospodarowanie terenu wokół dworca wraz z budową miejsc postojowych (33 miejsca),
  • Budowa parkingu P&R o pojemności 153 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (7mp dla rodzin z dziećmi, 9mp dla osób niepełnosprawnych) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną,
  • Budowa ścieżki rowerowej o długości 1,8 km pełniącej funkcję komunikacyjną, umożliwiająca dojazd do węzła przesiadkowego mieszkańcom północnej części Łochowa;
  • Dostęp do bezpłatnego parkingu P+R oraz B+R w miejscu krzyżowania się różnych środków lokomocji;
  • Zwiększenie roli komunikacji zbiorowej oraz rowerowej. Mieszkańcy do węzła przesiadkowego mogą dotrzeć samochodem lub rowerem, a następnie bezpiecznie zostawić swój pojazd i przesiąść się do komunikacji zbiorowej; Dostosowanie elementów infrastruktury sieci transportu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej zdolności ruchowej. Parking został wyposażony w miejsca dla osób niepełnosprawnych;
  • Wdrożenie systemów ITS wspomagających zarządzanie ruchem oraz dostęp do informacji na temat możliwych połączeń; W wyniku realizacji projektu do dyspozycji podróżnych oddany został węzeł przesiadkowy, integrujący wszystkie ekologiczne środki transportu, tj. transport zbiorowy, transport rowerowy oraz przemieszczenia piesze z indywidualnym transportem samochodowym.

 

 

     Spółka „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. to pierwsza w Polsce spółka samorządowo – kolejowa, w której od 2008 r., 100% udziałów posiada Samorząd Województwa Mazowieckiego, który tym samym jest jej jedynym właścicielem. Spółka na zamówienie Samorządu Województwa Mazowieckiego prowadzi działalność w zakresie pasażerskich przewozów kolejowych. Obsługuje 15 linii kolejowych uruchamiając średnio w ciągu doby ok. 800 pociągów.
     W parku taborowym przewoźnik posiada ponad 300 pojazdów, a obecnie jest w trakcie realizacji największego zamówienia w branży –zakupu 61 nowoczesnych pojazdów FLIRT produkcji Stadler. Spółka KM stale modernizuje także starszy tabor, poprawiając jego stan techniczny, estetykę i komfort podróżowania.
     Od początku działalności czyli od 2005 r spółka zajmuje drugie miejsce na rynku pasażerskich przewoźników kolejowych pod względem liczby przewiezionych osób. Z roku na rok liczba podróżnych korzystających z usług przewozowych spółki sukcesywnie rosła. Spadek nastąpił w ubiegłym roku co było spowodowane epidemią Covid – 19 i związanymi z nią obostrzeniami m.in. wprowadzeniem lockdown, możliwością pracy zdalnej czy limitów osób podróżujących środkami transportu publicznego.
     Nowoczesny tabor, wysoka jakość świadczonych usług a także bogata oferta przewozowa to bez wątpienia atuty Kolei Mazowieckich doceniane przez podróżnych. Przez cały rok w pociągach spółki można nieodpłatnie przewieźć psa i rower. Ponadto, w okresie wakacyjnym obowiązuje oferta specjalna „Bilet Turysty”, która zachęca do podróżowania i zwiedzania ciekawych miejsc na Mazowszu. Ponadto, w ramach akcji „Koleją do Kultury”, na podstawie biletu Kolei Mazowieckich, podróżni mogą skorzystać z licznych zniżek w partnerskich placówkach oświatowo – kulturalnych.
     W celu zachęcenia mieszkańców Mazowsza do skorzystania z usług przewozowych Kolei Mazowieckich, w pobliżu stacji i przystanków kolejowych zostały wybudowane parkingi „Parkuj i Jedź” dzięki którym jest możliwe skorzystanie z transportu łączonego: umożliwiamy dojazd do stacji własnym środkiem transportu a następnie kontynuowanie podróży pociągiem.
Kompleksowe działania realizowane przez Koleje Mazowieckie zarówno w zakresie inwestycji taborowych jak i te związane z obsługą podróżnych mają na celu realizację bezpiecznych, solidnych i punktualnych przewozów, a także zachęcenie coraz większej liczby osób do wyboru kolei jako dogodnego i ekologicznego środka transportu.