Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

UWAGA!!! URZĄD MIEJSKI W ŁOCHOWIE ZAMKNIĘTY DLA BEZPOŚREDNIEJ OBSŁUGI INTERESANTÓW. Mając na uwadze zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa od wtorku 27 października 2020 r. do odwołania, Urząd Miejski w Łochowie rozpoczyna pracę w trybie wewnętrznym.

APEL PSZCZELARZY


ostatnai modyfikacja: 05.10.2016
dodane: 08.04.2016

                                                                                    Węgrów dnia 08.03.2016r.

 

                                                 APEL PSZCZELARZY

 

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Węgrowie zrzeszające pszczelarzy z terenu powiatu węgrowskiego, zwraca się z apelem do Rolników o rozwagę i rozsądek przy stosowaniu środków ochrony roślin na swoich plantacjach, a także przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed masowymi zatruciami w nadchodzącym sezonie rolniczym 2016 r.

Przejawem dobrej woli i troski o życie pszczół, niech będzie zastosowanie poniższych reguł:

1. Nie dokonywać oprysków różnego rodzaju plantacji wśród których zakwitły chwasty miododajne

2. Nie stosować środków ochrony w czasie kwitnienia plantacji

3. Stosować powyższe zabiegi po zakończonych lotach pszczół- późnym popołudniem.  

Wtedy rolnik uzyskuje nie tylko najlepszy efekt zabiegu, ale także nie przyczynia się do zatrucia wszelkich owadów zapylających.

4. Stosując powyższe zabiegi ochrony, należy uwzględnić sąsiedztwo kwitnącej plantacji oraz także znoszenie cieczy roboczej przy określonym kierunku wiatru.

5. Dobierając do zabiegów preparaty o możliwie krótkim okresie karencji, (kilka naście godzin) choć i te nie do końca chronią pszczoły przed zatruciami, gdyż dotychczas nie wynaleziono całkowicie bezpiecznego dla pszczół.

Przy tym należy podkreślić, iż kiedyś – kilkanaście lat wstecz, środki ochrony działały powierzchniowo i były mniej groźne i nie szkodziły owadom zapylającym w takim stopniu jak obecnie. Preparaty stosowane w dzisiejszych czasach są bardzo groźne z uwagi na fakt, iż przenikają  one do organizmu rośliny, przez co powodują skażenie zarówno nektaru jak i pyłku kwiatowego, który wraz z nektarem zanoszony jest do rodziny pszczelej, powodując ogromne zaburzenia w pracy pszczół. Chodzi tu głównie o środki z grupy neonikotynoidów, za przyczyną których pszczoły mają poważne trudności z odnalezieniem pożytków, a także drogi powrotnej do swego ula z którego wyleciały do pracy. Wybitny przyrodnik Don Huber z Purdue University, sądzi, że masowym zabójcą pszczół w państwach zachodnich o bardzo wysokim stopniu produkcyjnym gospodarstw rolnych, jest także herbicyd glifosat stosowany we wszystkich uprawach transgenicznych ROUNDUP READY. Glifosat jako systemiczny środek chwastobójczy przenika do kwiatów, nektaru i pyłku, czyniąc w ten sposób groźną  pułapkę nie tylko dla pszczół, ale także dla ludzi i zwierząt. Środek ten przenoszony z nektarem i pyłkiem do rodziny pszczelej, wyniszcza szczepy bakterii kwasu mlekowego oraz enzym odpowiedzialny za normalny przebieg procesów życiowych pszczół. Brak bakterii kwasu mlekowego i enzymu cytochrom p450 niszczy barierę odpornościową pszczół i doprowadza do masowego ataku różnego rodzaju pasożytów oraz masowego ich zamierania.

W związku z powyższym, także i w Polsce rejestruje się gwałtowny spadek populacji pszczoły miodnej, co nie jest obojętne na wielkość zapylanych roślin i plonów. Na dzień dzisiejszy z tego powodu straty w rolnictwie ocenia się na ok. 2,5 ml.- 3 ml.zł. w skali całego kraju.

 

Szanowni Rolnicy! Chrońmy te Boże owady przed ich zagładą, a one w zamian przyniosą nam obustronne korzyści. Wam Rolnicy zwiększone plony o ok. 30-40%, a nam pszczelarzom, ekologiczne produkty  w postaci miodu, pyłku czy kitu pszczelego.

Ponadto realizując wspólnie plan ochrony pszczół, przyczyniamy się w dużym stopniu także do poprawy uroku świata przyrody, który w zamian dostarczy nam wiele radości i dobrego samopoczucia.

Takie nastawienie ekologiczne, pozwoli nam na eliminowanie zbędnych nieporozumień i konfliktów związanych z zatruciami pszczół.

Przy tej okazji nie możemy zapomnieć o tych rolnikach, którzy rozumieją problemy egzystencjalne pszczół w obecnych czasach,  stosownie do Ustawy Ochrony Roślin,  przestrzegając zasady ochrony roślin i właściwego operowania środkami chemicznymi.

 

Zarząd Rejonowego Koła Pszczelarzy w Węgrowie                                                                               

Andrzej Rostek

Tel. kontaktowy 601 074 842

Zbigniew Rapczewski

Mirosław Kozioł

Szczurowski Krzysztof

 

Apel pszczelarzy

 

 

 

 

autor: A.Szcześnik


przejdź do archiwum wiadomości