Łochów, 06.07.2017 r.
Komunikat dotyczący zakończenia dekomunizacji nazw ulic w Gminie Łochów
Burmistrz Łochowa niniejszym informuje, iż zakończyła się dekomunizacja ulic na terenie Gminy Łochów oraz dziękuje mieszkańcom, głównie ulic, których nazwy były zmieniane, za zrozumienie oraz zaangażowanie w zakresie doprowadzenia nazewnictwa ulic na naszym terenie do obowiązującego stanu prawnego.
Obowiązek zmian nałożyła na samorządy ustawa dekomunizacyjna. Jednostki samorządu terytorialnego mają ustawowy obowiązek – w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 744) – zmienić nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny lub propagujące taki ustrój w inny sposób (termin wejścia w życie ustawy - 1 września 2016 r.). W przypadku niewykonania tego obowiązku Wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze, w którym nadaje nową – zgodną
z duchem ustawy – nazwę, w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym upłynął wyżej wymieniony 12-miesięczny termin.
Na podstawie ustaleń na spotkaniach z mieszkańcami oraz wniosków mieszkańców, Burmistrz Łochowa złożył odpowiednie projekty uchwał do Rady Miejskiej w Łochowie w celu dalszego procedowania.
Zmiana nazw na terenie Gminy Łochów dotyczy 4 ulic:
- ulicy 30-lecia PRL w Łochowie zmienionej na ulicę ks. P. Jelinka,
- ulicy XXX-lecia PRL w Ostrówku zmienionej na Św. Jana Pawła II,
- ulicy 22 Lipca w Łochowie zmienionej na 11 Listopada,
- ulicy Janka Krasickiego w Łochowie zmienionej na ulicę Ignacego Krasickiego.
Nowe nazwy obowiązują zgodnie z datami zawartymi w poniższej tabeli:
L.p. |
Dokument zmieniający nazwę ulicy |
Termin wejścia w życie nowej nazwy ulicy |
1. |
Uchwała nr XLI/291/2017 Rady Miejskiej w Łochowie |
Uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego poz. 3070 z dnia 30.03.2017 r. – wejście |
2. |
Uchwała nr XLIII/306/2017 Rady Miejskiej w Łochowie |
Uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego poz. 4482 z dnia 10.05.2017 r. – wejście w życie w terminie 14 dni od dnia opublikowania - 25 maja 2017 r. |
3. |
Uchwała nr XLV/317/2017 Rady Miejskiej w Łochowie |
Uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego poz. 5325 z dnia 12.06.2017 r. – wejście
|
4. |
Uchwała nr XLV/318/2017 Rady Miejskiej w Łochowie |
Uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego
|
W związku z dokonanymi zmianami nazw ulic, Burmistrz Łochowa zwraca się z prośbą do zarządców budynków usytuowanych na w/w ulicach o umieszczenie w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym budynku. Na tabliczce, oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również aktualną nazwę ulicy. Numery porządkowe nieruchomości nie uległy zmianie. Umieszczenie na budynku tabliczki z informacją o numerze porządkowym nieruchomości wraz z aktualną nazwą ulicy ma zasadnicze znaczenie dla działania na tym terenie służb ratunkowych i porządkowych.
Zgodnie z art. 5 cytowanej ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, pisma, postępowania sądowe, administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach, dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie przedmiotowej ustawy są wolne od opłat (zwolnienie z opłat). Ponadto zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę tymczasową (utrzymanie ważności dokumentów).
Mieszkańcy ulic ze zmienioną nazwą powinni zgłosić zmiany w innych niż urzędowe rejestrach i ewidencjach oraz przekazać zaktualizowane dane podmiotom, z którymi mają zawarte umowy i obowiązek taki z tych umów wynika. O zmianie nazwy ulicy w adresie powinno się także powiadomić pracodawcę oraz sądy i inne organy, przed którymi toczą się postępowania, w których mieszkaniec jest stroną (uczestnikiem). Przedsiębiorcy powinni w swojej działalności posługiwać się zaktualizowanymi danymi. Każdy mieszkaniec musi indywidualnie przeanalizować, jakie instytucje ma obowiązek poinformować.
Burmistrz Łochowa wystosował pisemne powiadomienia o zmianie nazw ulic do następujących instytucji: Starostwo Powiatowe w Węgrowie, Główny Urząd Statystyczny w Warszawie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Węgrowie, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Węgrowie, Urząd Skarbowy w Węgrowie, Sąd Rejonowy w Węgrowie, Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Węgrowie, Komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Łochowie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Węgrowie, Urząd Pocztowy w Łochowie, Bank Spółdzielczy w Łochowie, Parafia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łochowie, Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrówku, Urząd Pocztowy w Łochowie oraz własne jednostki, w tym: Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Łochowie, Samorządowy Zakład Gospodarki Komunalnej w Łochowie oraz Centrum Usług Wspólnych w Łochowie.
Burmistrz Łochowa
Robert Mirosław Gołaszewski
autor: A.Grądzka