Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

Łączy nas... Polska!


ostatnai modyfikacja: 02.11.2018
dodane: 02.11.2018

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas refleksji nad Naszą przeszłością oraz okazja do świętowania wydarzeń z przeszło­ści.

11 listopada będziemy obchodzić okrągłą, 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W oczekiwaniu na kulminacyjny moment od początku 2018 roku odbywają się różne lokalne uroczystości i inicjatywy. Nie inaczej jest w Łochowie, gdzie 29 października odbył się turniej dla uczniów szkół podstawowych, którego organizatorem było Stowarzyszenie Klub Sportowy Olimpia Łochów, realizując we współpracy z Gminą Łochów i Powiatem Węgrowskim wydarzenie „Łączy nas … Polska. Stulecie odzyskania niepodległości”.

W niedzielne popołudnie do hali sportowej im. Mariana Dzięcioła na turniej pt. „Łączy nas…POLSKA. Stulecie Odzyskania Niepodległości” przyjechało sześć drużyn: pięć z naszej gminy (SP1, SP2, SP3, SP Gwizdały, SP Ostrówek) oraz Szkoła Podstawowa w Sadownem. Idea polegała na tym, aby w formie zabawy upamiętnić postaci historyczne: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, czy Ignacego Jana Paderewskiego oraz wydarzenia, które przyczyniły się do odrodzenia niepodległej Polski. Bardzo trafnie powiedział kiedyś Marszałek, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski: „Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”  To przesłanie z pewnością dotarło do wszystkich obecnych, ponieważ każdy aktywnie włączał się do imprezy i pogłębiał swoją wiedzę.

Na płycie boiska w 6-osobowych drużynach rywalizowali uczniowie, a na trybunach ich koledzy, rodzice i nauczyciele zagrzewali zawodników do boju. Sportowe konkurencje prowadzone przez nauczycieli wychowania fizycznego Roberta Balę i Pawła Wróbla przeplatały się z tymi edukacyjnymi, historycznymi. Rebusy, zagadki, symbole narodowe, patriotyczne pieśni – to wszystko było nieodłącznym elementem imprezy. Nad wszystkim czuwali sędziowie, nauczyciele historii i języka polskiego w składzie: Liliana Sternicka, Jolanta Prochacka-Cyrych, Barbara Gałązka i Ewa Puchta.

Nie zabrakło też uśmiechu, dobrej zabawy i emocji. Przyjemnie było patrzeć na świetną współpracę zawodników, ale także nauczycieli z pozostałymi uczniami na trybunach. Kształtowano postawy pracy zespołowej oraz rywalizacji fair-play. A to wszystko w rytmie dobrej muzyki.

W wydarzeniu wziął udział Burmistrz Robert Gołaszewski, który wręczył zwycięzcom zakupione ze środków Gminy Łochów i Powiatu Węgrowskiego wspaniałe nagrody (m.in. rzutnik, laptop oraz bon na zakup książek do biblioteki). Tak naprawdę zwyciężyli wszyscy obecni, a przede wszystkim Polska, bo jak mawiał inny wybitny Polak Jan Zamoyski: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”. Po takich wydarzeniach jestem przekonany, że w naszym kraju rośnie pokolenie wspaniałej, patriotycznej młodzieży!

O szczegółowe cele i ideę wydarzenia zapytałem głównego organizatora Pana Janusza Sternickiego.

Skąd pomysł na taką imprezę i jej formę?

J.S.: 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to czas refleksji nad Naszą przeszłością oraz okazją do świętowania wydarzeń z przeszło­ści. Stowarzyszenie Klub Sportowy Olimpia Łochów postanowiło włączyć się aktywnie w obchody rocznicowe realizując we współpracy z Gminą Łochów i Powiatem Węgrowskim wydarzenie „Łączy nas … Polska. Stulecie odzyskania niepodległości”. Potyczki historyczno - sportowe adresowane były do uczniów szkoły podstawowej i ich głównym celem była popularyzacja wiedzy historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez państwo polskie w 1918 r.

 

Jakie przesłanie wynika dla młodzieży, ale także dla dorosłych z tej wyjątkowej rocznicy?

Stulecie niepodległości jest okazją do kultywowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Wydarzenia sprzed stu lat miały charakter wyjątkowy. Wspólnym wysiłkiem militarnym, politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, ale również stworzyli podwaliny nowoczesnego państwa, obronili jego granice, rozwijali gospodarkę, prawodawstwo i oświatę. Wiedza na temat przeszłości jest w polskim społeczeństwie zróżnicowana i pozostawia wiele do życzenia. Dlatego należy szukać różnych sposób dotarcia do świadomości młodego pokolenia.

Potrzebne są różne formy nauczania?

Wydaje się to konieczne. Mając na uwadze niedostateczną wiedzę dzieci i młodzieży na temat naszej historii, jak i brak atrakcyjnej formy jej prezentowania, skłonił nas do połączenia z dziedziną, która dla dzieci i młodzieży jest atrakcyjna czyli sportem. Różnorodne gry i zabawy rekreacyjne spełniają olbrzymią rolę w procesie wychowawczym. Nie ulega wątpliwości, że uczestnictwo w rywalizacji sportowej wpływa nie tylko na zdrowie i kondycję fizyczną ale ma również wpływ na przyswajanie innych dziedzin wiedzy. Połączenie sportu i wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez państwo polskie wydaje się rozwiązaniem naturalnym na drodze do osiągnięcia postawionych celów. Jesteśmy przekonani, że potyczki historyczno - sportowe przemówią do wyobraźni dzieci i młodzieży i wpłyną na wzrost ich zainteresowania nasza historią.

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim, którzy w większym lub w mniejszym stopniu przyczynili się do organizacji tego wydarzenia, bez ich pomocy byłoby to niemożliwe.

 

Karol Miszczuk

fot. Paweł Styś

 

 

autor: A.Grądzka


przejdź do archiwum wiadomości