Przejdź do treści

Czcionka:

Kontrast:

Obóz dla dzieci z gminy Łochów


ostatnai modyfikacja: 12.11.2019
dodane: 12.11.2019

 

Wakacje to czas radości i przygód. Grupa ponad trzydziestu dzieciaków z gminy Łochów wyruszyła po przygody 15 lipca do Marianówki, uroczej miejscowości u stóp Góry Iglicznej, jednego z sudeckich szczytów.

 

Dzięki wsparciu Lions Club Warszawa Arka dzieci spędziły fantastyczne 10 dni, zwiedzając, ucząc się i bawiąc, a przy tym poznając się i nawiązując przyjaźnie, które – jak już nam relacjonują – rozwijają się w ich miejscowościach.

 

W tym roku zespół Mówiącego Kija, z którym obóz organizowany jest po raz trzeci, przygotował program turystyczny, integracyjny i  profilaktyczny. Instruktorzy Mówiącego Kija mogli zrealizować na obozie założenia programu profilaktyczno-wychowawczego Lions Quest ponieważ wcześniej wzięli udział w 3-dniowych warsztatach w tym zakresie. Lions Quest zakłada wsparcie dzieci i młodzieży (a docelowo również ich rodziców) w procesie wychowania poprzez nauczenie umiejętności życiowych. W czasie warsztatów rozwojowych uczestnicy obozu mieli okazję bliżej przyjrzeć się ważnym dla nich tematom.

Warsztat „Oto JA”  pozwolił poprzez różnorodne zadania bliżej poznać siebie, dostrzec swoją niepowtarzalność, zobaczyć swoje silne strony i ustalić, nad czym warto popracować. Młodzież poznała także kilka zagadanień dotyczących autoprezentacji, co w dorosłym życiu bywa bardzo przydatne. „Wyjątkowa ekipa” miała okazję poznać się bliżej podczas drugiego zrealizowanego warsztatu. Dzięki wybranym przez instruktorów zadaniom, uczestnicy przełamali lody, dowiedzieli się wiele o sobie , jak rozwijać rozmowę zachęcającą do otwartości.

Podczas warsztatów mowa była również o celach – tych mniejszych i tych wielkich. Dzieci stworzyły swoje własne mapy marzeń, do których obiecały regularnie wracać. Już mamy pierwsze sygnały od rodziców, że dzieci po obozie zapragnęły koniecznie „zrealizować swoje marzenia”, a nie tylko je mieći szukają sposobów, by to się udało.

Ważnym tematem, w który dzieci wyjątkowo się zaangażowały były emocje. Każdy z nas je odczuwa i każdy musi sobie z nimi umieć radzić, ale żeby to było możliwe, należy je bliżej poznać, nazwać, znaleźć sposoby na ich wyrażanie i radzenie sobie tak, by nikogo nie ranić. To wszystko zmieściło się w spotkaniu pod tytułem „Moc eMOCji”.

Zaraz potem poruszony został temat stresu i jego wpływu na codzienne funkcjonowanie, również w grupie. Stres towarzyszy nam w wielu sytuacjach i powoduje różne reakcje. Podczas warsztatów „Wrzuć na luz” dzieci odpowiedziały na pytanie – jak i kiedy odczuwają najczęściej stres oraz co można robić, aby mu zapobiegać lub aby go zmniejszać, kiedy już wystąpi.

Nie mogło oczywiście zabraknąć również tematów związanych z pasjami, które bardzo wzbogacają życie już od najmłodszych lat oraz chronią przed zagrożeniami związanymi z uzależnieniami. Uzależnienia to duże niebezpieczeństwo dla młodych, wkraczających w życie ludzi. Odpowiedzi, jak ich unikać, szukaliśmy w czasie zająć – okazało się, że wielu uczestników ma ciekawe zainteresowania i chce się nimi podzielić, aby zachęcić pozostałych do szukania.

 

Wiele uwagi poświęcono bardzo aktualnemu i ważnemu tematowi agresji wśród dzieci i młodzieży, zarówno temu w relacjach bezpośrednich, jak i temu w Internecie.

 

Tłem dla warsztatów w ramach programu Lions Quest były atrakcje turystyczne, wycieczki oraz programy integracyjne przygotowane przez Mówiący Kij. Grupa odwiedziła Wrocław, zwiedziła Afrykarium, Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Uczestnicy mieli okazję również poznać sudeckie szlaki – weszliśmy na Szczeliniec, przeszliśmy skalny labirynt Błędnych Skał, uczestniczyliśmy we mszy w kościele na szczycie Góry Iglicznej, podziwialiśmy Wodospad Wilczki i świat z wysokości zapory wodnej. Był też moment na szaleństwo w parku linowym – kilka osób przełamało tam swoje lęki – bezcenne. Również basen dostępny w ośrodku dostarczył rozrywki i dobrych wspomnień. Wyjątkowo udane były ognisko i dyskoteka 😊 . Był też czas na nocne rozmowy i dyskusje – o problemach i sprawach wielkich, ale i tych mniejszych.

 

24ego lipca dzieci trafiły do swoich rodziców. Pożegnaniom nie było końca, a łzy wzruszenia popłynęły nawet rodzicom 😊

 

To był dobry czas. Już jest koncepcja wyjazdu  na przyszły rok. Tym razem nad morze.

Do wyjazdu nie mogłoby dojść, gdyby nie współdziałanie wielu osób, którym los młodzieży nie pozostaje obojętny. Bezcenne jak każdego roku było wsparcie Lions Club Warszawa Arka oraz Hanny Sobiech, lokalnego przedsiębiorcy, właścicielki firmy Sobtrade. Organizację wyjazdu wsparł również Urząd Gminy w Łochowie, dofinansowując transport uczestników na miejsce wypoczynku. Słowa podziękowania należą się również dyrektorom szkół, pedagogom oraz psychologom, którzy rekrutowali uczestników, uwzględniając ich potrzeby.

I przede wszystkim wychowawcom z Mówiącego Kija – za ich profesjonalizm i zaangażowanie.

 

Do zobaczenia za rok.

 

Elżbieta Kułakowska

LC Warszawa Arka

Bogusława Mrozek-Ponichtera

Mówiący kij

autor: A.Grądzka


przejdź do archiwum wiadomości